PARTNERZY
 
 

 

MENU > Aktualności
Komunikat ze spotkania Porozumienia Organizacji Lekarskich (POL)
28.03.2012

W sobotę (17 marca) odbyło się spotkanie Porozumienia Organizacji Lekarskich (POL) w siedzibie Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu.

Do POL należą: Federacja Porozumienie Zielonogórskie, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Stowarzyszeniem Lekarzy Praktyków-Konsylium 24 oraz Polska Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia, której nasz związek był inicjatorem i założycielem. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele Naczelnej rady Lekarskiej i Wielkopolskiej Rady Lekarskiej.

Na spotkaniu nie zapadła decyzja o wznowieniu protestu lekarzy. Zdecydowano natomiast, że 26 kwietnia lekarze zasypią NFZ wnioskami o zmianę aktualnie obowiązujących umów (wzór wniosku).

"Prezes NFZ będzie musiał w ciągu 30. dni odpowiedzieć na te wnioski, i to z uzasadnieniem, a trudno uzasadniać coś, co jest niekonstytucyjne, zwłaszcza w oficjalnym piśmie" - podkreślał Krzysztof Bukiel.

W ocenie konstytucjonalisty, prof. Piotra Winczorka, umowa na leki refundowane jest niezgodna z konstytucją, a ustawa refundacyjna i rozporządzenie ws. recept obarczone są usterkami legislacyjnymi.Przepisy te są niezgodne z art.. 92 ust.1 Konstytucji RP, bo ich treść przekracza ustawowe upoważnienie, na podstawie którego w/w rozporządzenie ministra zdrowia zostało wydane. Prezes NRL, zobowiązany do tego przez ostatni Krajowy Zjazd Lekarzy, złożył niedawno odpowiedni wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.
Lekarze zrzeszeni w POL  przygotowali własny wzór umowy z NFZ, który uwzględniając realia prawne, pozwoli lekarzom zawrzeć bezpieczne dla nich umowy z płatnikiem.

Kolejnym działaniem POL  jest  wystosowanie listu otwartego do prezydenta Komorowskiego, informującego o problemach w ochronie zdrowia i wynikających z nich konsekwencjach  z prośbą o interwencję i powstrzymanie tych działań Ministerstwa Zdrowia, które szkodzą opiece zdrowotnej.

W spotkaniu wziął też udział prezes Aptekarskiego Związku Pracodawców "Porozumienie Dolnośląskie" Dariusz Mikus, który zapowiedział ściślejszą współpracę aptekarzy z lekarzami i zaproponował powołanie komisji, na forum której będą rozwiązywane problemy środowisk medycznych.